سنسورهای دما

آشنایی با سنسور حرارتی

سنسور حرارتی دستگاهی است که دما را تشخیص می دهد. سنسورهای حرارتی در بسیاری از فرآیند های صنعتی و رایانه های شخصی یافت می شوند تا در هنگام عبور از دمای خاصی ، سیگنال زنگ خطر را اعلام نماید. سنسور حرارتی عنصری ساختاری برای اندازه گیری دما است و از طریق وابستگی عملکردی با یک تماس مواد حسگر بر دما استفاده می کند که به طور معمول شناخته شده و به خوبی تعریف شده است . یک سنسور حرارتی یک دستگاه است که به طور معمول اندازه گیری دما را از طریق سیگنال الکتریکی فراهم می کند. یک سنسور از دو فلز متفاوت ساخته شده است که با تغییرات دما، ولتاژ الکتریکی تولید می کند. آشکارساز دما یک مقاومت متغیر است که مقاومت الکتریکی آن را به نسبت مستقیم با تغییرات دما به صورت دقیق ، تکرار شونده و تقریباً خطی تغییر می دهد .

یک سنسور حرارتی از دو سیم فلزی متفاوت ساخته شده است. سیم ها در یک انتها به هم وصل می شوند تا یک اتصال اندازه گیری (داغ) تشکیل شود. انتهای دیگر، که به عنوان اتصال مرجع (سرد) شناخته می شود به یک دستگاه سنجش الکترونیکی (کنترلر یا نشانگر دیجیتال) متصل است. سنسورهای حرارتی سیگنال اندازه گیری را نه در پاسخ به دمای واقعی بلکه در پاسخ به اختلاف دما بین اتصالات اندازه گیری و مرجع تولید می کند. سپس دمای محیط با استفاده از دستگاه اندازه گیری به دمای دیفرانسیل سنسور حرارتی اضافه می شود تا دمای واقعی اندازه گیری شده مشخص و نمایش داده شود .  

سنسور حرارتی

قیمت سنسور حرارتی - سنسور حرارتی صنعتی

سنسور حرارتی صنعتی مورد استفاده در حوزه های مختلف صنعت با توجه به فناوری جدیدی که با خود به ارمغان آورد، موجب تغییرات شگرفی در کارخانه ها و ماشین های صنعتی گردید.

قیمت سنسورهای حرارتی با توجه به انواع آن ها صورت می پذیرد. هر چه این ابزار در برابر حرارت مقاوم تر بوده و جنس آن حائز اهمیت تر بر قیمت آن تاثیر مستقیم دارد. لذا با بررسی انواع سنسور حرارتی می توان به قیمت آن ها نیز پی برد.

ترمیستور ضریب دما منفی (NTC)

ترمیستور نوعی سنسور حرارتی مقاوم در برابر گرما است که تغییرات بزرگ، قابل پیش بینی و دقیق در مقاومت در ارتباط با تغییرات دما را نشان می دهد. ترمیستور مقاومت بسیار بالایی را در دماهای پایین فراهم می کند. با افزایش دما ، مقاومت به سرعت کاهش می یابد. از آنجا که یک ترمیستور NTC چنین تغییر بزرگی در مقاومت در درجه سانتیگراد را تجربه می کند، تغییرات کوچک دما بسیار سریع و با دقت بالا (0.05 تا 1.5 درجه سانتی گراد) منعکس می شوند. به دلیل ماهیت نمایی آن، خروجی ترمیستور NTC نیاز به خطی شدن دارد. دامنه عملیاتی 50- تا 250 درجه سانتیگراد برای ترمیستورهای شیشه ای یا 150 درجه سانتیگراد برای حالت استاندارد است .

آشکارساز مقاومت دما  (RTD)

RTD
 نوع دیگری از سنسور حرارتی است که به عنوان دما سنج مقاومت نیز شناخته می شود. این سنسور دما را با بر اساس مقاومت عنصر RTD با دما اندازه گیری می کند. این سنسور از یک فیلم یا برای دقت بیشتر یک سیم پیچیده شده در اطراف یک سرامیک یا هسته ای از جنس شیشه تشکیل شده است. دقیق ترین آشکارساز مقاومت دما با استفاده از پلاتین ساخته می شود اما RTD های کم هزینه می توانند از نیکل یا مس تهیه شوند. با این حال ، نیکل و مس به اندازه کافی پایدار یا قابل تکرار نیستند .   RTD  های پلاتین یک خروجی خطی ارائه می دهند که کاملاً دقیق (0.1 تا 1 درجه سانتیگراد) و در بین -200 تا 600 درجه سانتیگراد عمل می کند.  این سنسور جز گران قیمت ترین ها است.


ترموکوپل

این نوع سنسور حرارتی از دو سیم با فلزات مختلف متصل به دو نقطه تشکیل شده است. ولتاژ متغیر بین این دو نقطه نشان دهنده تغییرات متناسب دما است. ترموکوپل ها غیر خطی هستند و در هنگام استفاده از آن برای کنترل دما و جبران نیاز به تبدیل دارند، که معمولاً با استفاده از یک جدول جستجو انجام می شود. دقت در آن ها نسبت به بقیه موارد کمتر است، از 0.5 تا  5 درجه سانتی گراد. با این حال، در گستره وسیع دما، از 200- تا 1750 درجه سانتیگراد کار می کند .

سنسور حرارتی
سنسورهای مبتنی بر نیمه هادی

یک سنسور حرارتی مبتنی بر نیمه هادی ها بر روی مدارهای یکپارچه (IC) مستقر می شود. این سنسورها به طور موثر متشکل از دو دیود همسان با ولتاژ حساس به دما در برابر ویژگی های جریان هستند که می توانند برای نظارت بر تغییرات دما استفاده شوند. آن ها به صورت خطی عمل کرده اما کمترین دقت را در انواع سنسور پایه در دمای 1 تا 5 درجه سانتیگراد دارند.

خرید سنسور حرارتی

به علت تغییر فناوری ها در هر روز خرید سنسور حرارتی نیاز به بررسی وضعیت بازار دارد. البته با توجه به تغییرات سریع نرخ ارز و وضعیت اقتصادی کشور فاکتور های اصلی در تعیین قیمت سنسور حرارتی است تعیین قیمت را متفاوت می نماید. نوع سنسور حرارتی یکی دیگر از پارامتر های مهم در خرید سنسور حرارتی است.  شما مشتری گرامی با مراجعه به وب سایت ما میتوانید قیمت های مناسب هر کالا را مشاهده و به صورت آنلاین اقدام به خرید نمائید.

سنسور حرارتی صنعتی

سنسور حرارتی صنعتی مورد استفاده در حوزه های مختلف صنعت با توجه به فناوری جدیدی که با خود به ارمغان آورد، موجب تغییرات شگرفی در کارخانه ها و ماشین های صنعتی گردید.سنسورهای حرارتی

سنسورهای حرارتی و  متعلقات آن را می توان در سه دسته اصلی قرارداد:

·         ترموکوپل

·         سنسورهای مقاومتی

·         قطعات

هریک از سنسورهای دما دارای ویژگی هایی خاص می باشد که بسته به نوع کاربرد مورد استفاده قرار می گیرد. در زیر می توانید محصولات مختلف گروه صنعتی سلیم را در شاخه های مختلف ملاحظه فرمایید.


Powered by PARS DATA